לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

​המבקר: רישומי המינהל סייעו להשתלטות הערבית

צילום: מירי צחי

מבקר המדינה מחזק את טענת תנועת הריבונות בדבר הכורח לבטל את המינהל האזרחי ולהכפיף את ההתיישבות ביהודה ושומרון לממשלת ישראל. ריבונות היא המענה לעיוותים ולכשלים החמורים.

דו"ח מבקר המדינה מאשש היום (שני 3.8.20) טענה אותה מעלה תנועת הריבונות מזה תקופה ארוכה יחד עם הקריאה לביטולו של המנהל האזרחי המכפיף את מאות אלפי תושבי יהודה ושומרון לממשל צבאי ומביא לפגיעה קשה בזכויות אדם.
 
בביקורת נמצא כי "נוכח אי-יישוב מחלוקות בין המינהל האזרחי ומשרד המשפטים, לא קודמו הסדרי רישום מקרקעין, דבר שגרם לפגיעה בתושבים הישראלים באיו"ש בכל הנוגע ליכולת שלהם לרשום בעלות וזכויות על מקרקעין בספרי רישום המקרקעין באיו"ש".
 
המבקר קובע כי בשל כשלים בהתנהלות המינהל בסוגיית מקרקעין, ניהול רישום באופן ידני ומיושן מתאפשר לרש"פ לזייף נתונין ולהשתלט על שטחים המצויים בשליטה ישראלית ובכך קובעת הרש"פ עובדות בשטח.
 
בסוגיה זו כותב המבקר: "בסוגיית המקרקעין, עולים שני כשלים מרכזיים שאנו מתריעים עליהם רבות לאורך השנים. מלבד העובדה הבסיסית, כי מרשם המקרקעין ביהודה ושומרון חסוי וחסום בפני אזרחים ישראלים, באופן המהווה פגיעה קשה בזכות הקניין וחופש המידע, הרי שגם ניהול רישום המקרקעין באופן ידני, מיושן ואיטי, מהווה כר נרחב לזיופים ולפגיעה בזכויות הקניין וביכולת לרכישת מקרקעין. אי קידום הסדר המקרקעין מאפשר לרשות הפלסטינית להוביל בשנים האחרונות מהלך מתוכנן, מתוזמן וממומן, להשתלט על מאות אלפי דונמים ביהודה ושומרון באמצעות בניה בלתי חוקית והשתלטות חקלאית, ואף בניהול של מרשם מקרקעין מטעמה באזורים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, ובכך להציב את מדינת ישראל בפני עובדות מוגמרות".
 
תנועת הריבונות רואה בדו"ח זה עדות נוספת לאזלת היד שאיפשרה במשך שנים בעצימת עין או בקריצת עין לגורמי הרש"פ לממש את תכניתם להשתלט על שטחי C. בתנועה קובעים כי החלת הריבונות והחוק הישראלי ביהודה ושומרון תחזיר זכויות אזרח לכמעט חצי מיליון המתיישבים באזור זה ותהווה גם השלמת החזון הציוני וגם כורח אזרחי מהמעלה הראשונה.
 
עוד קובעים בתנועת הריבונות כי "תפקידו של צה"ל הוא להכריע במאבק הצבאי לביטחונה וביצורה של מדינת ישראל ולא לכלות כוחות בצרכים אזרחיים של הקמת גני ילדים, סלילת כבישים, הנחת צינורות מים וקווי חשמל וכיוצא באלה. החלת הריבונות תאפשר לצה"ל להתגייס לביצוע תפקידו החשוב כל כך למען ביטחון ישראל".

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מציינות ומדגישות כי "הדרישה לסגור את המינהל האזרחי אין בה כדי לנגח את עובדי המינהל, אלא כדי לקרוא להעברת סמכויותיו ועובדיו לפעילות מוסדרת תחת משרדי הממשלה הרלוונטיים, כמקובל בכל אזור אחר במדינת ישראל".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

03-08-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 25
מערכת ריבונות
24-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 25 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
וכיפר אדמתו עמו - כספי כפרות לתנועת הריבונות, ליישוב ארץ ישראל
מערכת ריבונות
24-09-2020
לבקשת תנועת הריבונות נועץ הרב ברוך אפרתי ברבנים, בהם הרב אביגדור נבנצל, שחיזקו את ידיו בקריאה להעביר כספי כפרות לתנועת הריבונות. קראו את מכתבו
ריבונות - כתב עת מדיני
המכה האקולוגית של היעדר הריבונות
מערכת ריבונות
23-09-2020
בהיעדר ריבונות ואכיפה נמשכת ההזנחה האקולוגית החמורה המזהמת את הטבע ביהודה ושומרון. עדות נוספת והפעם מואדי חרמייה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 24
מערכת ריבונות
18-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 24 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
הסיוע הישראלי להשתלטות הערבית על אדמות מדינה
מערכת ריבונות
17-09-2020
קראו קטעים נבחרים ומקוממים מתוך כתבתו של יהודה יפרח על תפקוד המינהל האזרחי הבולם את ההתיישבות ביהודה ושומרון. תוצאה נוספת של היעדר ריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 23
מערכת ריבונות
10-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 23 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
קושנר: תכניתנו מצילה את חזון שתי המדינות
מערכת ריבונות
10-09-2020
ג'ראד קושנר: התכנית שלנו היא להציל את פתרון שתי המדינות ולבלום את המשך נוכחותה של ישראל ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלחיאני: גאה בבלימת תכנית טראמפ. נתניהו נטש את עמדות הליכוד
מערכת ריבונות
10-09-2020
ראש מועצת יש"ע דוחה את הביקורת על תגובתו לתכנית טראמפ: זו תכנית שתכליתה הקמת מדינה פלשתינית. אני גאה בבלימתה. נתניהו נטש את ערכי הליכוד.
ריבונות - כתב עת מדיני
עורו עורו! מדינה פלשתינית בדרך
יהודית קצובר ונדיה מטר
10-09-2020
בפנינו שורת סימנים המדליקים נורה אדומה על כך ש"השלום" עם האמירויות ומדינות ערביות נוספות אינו באמת "שלום תמורת שלום", אלא חלק בלתי נפרד מתכנית המאה בדרך למדינה פלשתינית.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 22
מערכת ריבונות
03-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 22 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים: